W dniu 18 października 2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowej z Woli Różanieckiej wybrali się do Stacji Terenowej Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego w Pukałach na bezpłatne zajęcia terenowe prowadzone na świeżym powietrzu pod okiem specjalisty ornitologa. Podczas warsztatów mogli z bliska poznać wiele gatunków ptaków, dowiedzieć się o ich zachowaniu, budowie i ekologii. Prowadzący zajęcia zachęcał uczniów do pomocy przy obrączkowaniu ptaków – notowanie niezbędnych informacji o danym gatunku ptaków, możliwość wypuszczania ptaków prosto z dłoni w przestrzeń powietrzną. Uczniowie mogli obejrzeć stanowiska z siatek ornitologicznych, w których łapane są ptaki na potrzeby oznakowania. Podczas pobytu odwiedziliśmy również ostoję konika polskiego – dzieci mogły nakarmić zwierzęta.
WARSZTATY ORNITOLOGICZNE
- 16
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
- 8
XXXVI Ogólnopolski Bieg Uliczny 10- ka po Ziemii Biłgorajskiej
W niedzielę 6 października 2024r. w Biłgoraju zostały zorganizowane dla dzieci i młodzieży biegi na różne dystanse, w zależności od kategorii wiekowej.
Szkołę Podstawową w Woli Różanieckiej reprezentowała Natalia Mach (6 lat) i Jakub Grelak (kl. III).
Natalia Mach była pierwsza na mecie na swoim dystansie, miała do pokonania 200m. Grupa, w której startowała Natalia była bardzo liczna, jednak dziewczynka poradziła sobie z zadaniem bardzo dobrze.
Również bardzo dobrze poradził sobie Jakub Grelak na dystansie 400m. Rywalizacja była bardzo trudna, chłopcy w tej kategorii wiekowej stanowili najbardziej liczną grupę na zawodach.
Biegi dla różnych grup wiekowych odbyły się na bieżni lekkoatletycznej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju. Biegi dla dzieci i młodzieży organizowane są od lat i są włączane do harmonogramu Ogólnopolskiego Biegu Ulicznego dla Seniorów na dystansie 10 km.
Opiekunem uczennicy była p. Małgorzata Zając.
Gratuluję i życzę dalszych udanych startów na zawodach sportowych.
Rekonstrukcja historyczna
Uczniowie naszej szkoły mieli okazję do poznania historii naszego kraju poprzez prelekcję historyczną o Powstaniu Warszawskim. Była to znakomita lekcja historii, a zarazem realizacja podstawy programowej z historii w klasach IV oraz VIII.
10
Dzień Chłopaka, Dzień Brodacza, Dzień Krawaciarza
W tym roku uczennice z klas IV-VIII „ postawiły” na brody, krawaty oraz śmieszne konkursy. Niemal każdy chłopak spieszył do szkoły w brodach i krawatach. Wygrały oczywiście te najśmieszniejsze. Nagrodę za najciekawszy krawat ufundował Pan Dyrektor, natomiast upominki dla najśmieszniejszą brodę ufundował opiekun SU.
A ILEŻ BYŁO ŚMIECHU GDY…….
Zarówno chłopcy jak mężczyźni pracujący w naszej szkole wzięli udział w konkursie obierania ziemniaków, oddzielania żółtek od białek, w zabawie ,,mafia” oraz rozpoznawaniu kosmetyków, wspólnym posiłku i seansie filmowym. Zabawy były doskonałą integracją społeczności szkolnej.
5
Kolejna lekcja patriotyzmu w terenie
30 września nasi uczniowie uczestniczyli w pokazach historycznych na temat WOJNY OBRONNEJ w Tarnogrodzie w 1939 roku . Prelekcja odbyła się na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu. Ta żywa lekcja historii przeprowadzona przez 3 Pułk Ułanów Śląskich umożliwiła bliższe zapoznanie się z historią II wojny światowej.
9
85.ROCZNICA WYDARZEŃ WRZEŚNIOWYCH W BRAMIE KORCHOWSKIEJ
By oddać hołd tym tragicznym wydarzeniom uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami oraz rodzicami uczestniczyli w lekcji historii. Zasłuchani w prelekcje, jakie wygłosił Pan Dyrektor Janusz Skubisz oraz przedstawiciel Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich oraz Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich w Biszczy, poznali dzieje walki o Tarnogród, która rozegrała się w nocy z 15 na 16 września 1939 roku.
Osuchy -85.rocznica Powstania Polskiego Państwa Podziemnego
27 września chętni uczniowie z klas VI-VIII upamiętnili partyzantów ,którzy zginęli we wrześniu podczas II wojny światowej w walkach pod Osuchami. Dzięki takiej żywej lekcji historii dzieci mogły manifestować swój patriotyzm poprzez choćby złożenie wieńców na cmentarzu w Osuchach.
Mobilna gra w Osuchach
Grupa uczniów uczestniczyła również w innowacyjnej grze terenowej, zaś ich zadaniem było odczytanie kodów QR oraz udzielenie odpowiedzi na pytania.
Test edukacyjny
Niektórzy też próbowali swoich sił w konkursach historycznych.
Takie wydarzenie było doskonałą integracją, nauką młodego pokolenia oraz rekreacją. Gdzie, jak nie w lesie można zaczerpnąć świeżego powietrza? Nawet kiełbasa ogniskowa smakowała inaczej…A jeszcze te piękne żołnierskie piosenki… Na koniec wszyscy uczestnicy różnego rodzaju konkursów otrzymali upominki.
42
Projekt eTwinning
My counrty 3D
Tego roku nasza szkoła przystępuje do kolejnego projektu eTwinning. W projekcie tym uczestniczyć będą uczniowie klasy 6 : Bryła Jakub, Bodek Jakub, Szostak Patryk, Waręciak Lena, Marczak Wojciech, Kominek Rafał, oraz uczniowie klasy 8: Niedzielska Marta, Miśkowiak Nikola, Waręciak Fabian. Koordynatorem projektu w naszej szkole jest pani Magdalena Futoma. Główną ideą tego projektu jest stworzenie prawdziwej więzi i przyjaźni między uczniami partnerskimi. Projekt składa się z kilku modułów. Realizacja działań w jednym module trwa od jednego do dwóch miesięcy. Moduły mają różne tematy, na przykład "Poznawanie. Kim jesteśmy?", "Skarby ojczyzny" (studium zabytków architektury i kultury kraju), "Tradycje bożonarodzeniowe mojego kraju", "Naturalne laboratorium Europy", "Europa zaczyna się ode mnie. Co to oznacza?". W bezpiecznym wirtualnym środowisku edukacyjnym, takim jak TwinSpace, tablica online Padlet, uczniowie mogą się poznawać, dzielić informacjami i doświadczeniami, a także jednocześnie uczyć się komunikacji (w tym języka obcego) i umiejętności ICT. Ważne jest, aby uczniowie nauczyli się swobodnie dyskutować na różne tematy i odnosić je do własnego życia. Szkołami partnerskimi są szkoły z Ukrainy, Grecji, Chorwacji, Hiszpanii, Turcji, Polski, Rumunii i Gruzji. Projekt będzie realizowany od września 2024 r. do maja 2025 r.
NARODOWE CZYTANIE
- 2
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
- 3
Uczniowie wyróżniający się w nauce w roku szkolnym 2023/2024
KLASA II
Grelak Tymon
Szkoda Adrian
KLASA III
Gałka Kinga
Grelak Klaudia
Gurdziel Błażej
Pawlik Małgorzata
KLASA IV
Bukowiński Hubert 4,91
KLASA V
Kominek Rafał 4,75
Waręciak Lena 5,17
KLASA VII
Kwaśniewski Maciej 4,93
Miśkowiak Nikola 4,75
Niedzielska Marta 4,93
Paluch Anna 5,29
Waręciak Fabian 5,14
KLASA VIII
Pawlik Mikołaj 5,43
Stypedium naukowe w ramach Biłgorajskiego Funduszu Stypedialnego- FLZB otrzymali:
Waręciak Lena
Paluch Anna
Waręciak Fabian
Pawlik Mikołaj
Nagrodę Burmistrza otrzymali:
Niedzielska Marta
Waręciak Fabian
Pawlik Mikołaj
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024
- 6
7 biegi terenowe w Tarnogrodzie
W tegorocznych biegach terenowych wzięło udział 17 uczniów naszej szkoły. W różnych kategoriach wiekowych udało się zdobyć pięć medali na tych biegach. Oto nasi uczniowie którym udało się zdobyć medale:
Katarzyna Bodek - brązowy medal
Natalia Mach - złoty medal
Kasper Grzelak - srebrny medal
Martyna Bodek - brązowy medal
Jakub Grzelak - brązowy medal
Wszystkim uczestnikom gratulujemy udziału w biegach.
Dodatkową nagrodę wylosowali Szymon Gurdziel i Anna Paluch.
Po biegach uczestnicy mogli cieszyć się lodami i kiełbaskami.
Projekt etwinning "My place on earth"
Realizacja naszego projektu dobiega końca. W ramach podsumowania uczestnicy projektu, korzystając z aplikacji Jamboard i AnswerGarden, opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z projektem. Zachęcamy do zapoznania się z opiniami uczestników:
https://jamboard.google.com/d/1E4Ar7YcR7zoy-a24PqF47oMlrxFbu0GqjGVONlL56mA/edit?usp=sharing
https://answergarden.ch/4119709
http://linoit.com/users/anrewbar/canvases/My%20place%20on%20earth
W aplikacji coogle zostało pokazane jak wyglądała realizacja całego projektu. Zachęcamy do obejrzenia:
Są również dwie gry w aplikacji learningapps podsumowujące działanie projektowe.
Zapraszamy do gry:
https://learningapps.org/watch?v=p5ded45y224
https://learningapps.org/watch?v=pwdgz4jbj24
Udział w tym projekcie był bardzo ciekawym, inspirującym doświadczeniem . Uczniowie mogli dostrzec podobieństwa i różnice między krajami. Lubili spotkania online i byli naprawdę zaangażowani w zadania projektowe. Współpraca z naszymi partnerami projektowymi była wspaniałym doświadczeniem i prawdziwą przyjemnością.
CERTYFIKAT UKOŃCZENIA PROJEKTU EDUKACYJNEGO
,,Podróże Małe i Duże”
Przez miniony rok szkolny uczestniczyliśmy w literackim projekcie międzynarodowym. Zakres działań opierał się na procesie omawiania lektury ,,Kamienie na szaniec” w sposób innowacyjny. Realizatorami projektu byli uczniowie z klasy VII, natomiast koordynatorem szkolnym pani Ewa Marczak.
Bezpieczne wakacje
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem uczniów. W związku z tym zaprosiliśmy do nas Pana Policjanta Dzielnicowego - sierżanta sztabowego Wojciecha Rzeźnika, który spotkał się z przedszkolakami oraz uczniami klasy 2 i 3.
Zbliżają się wakacje, dlatego pan policjant przypomniał uczniom zasady bezpiecznego zachowania się podczas letniego wypoczynku. Wszyscy utrwalili sobie zasady poruszania się na drodze , właściwego przechodzenia przez jezdnię i przypomnieli sobie również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych. Uczniowie poznali zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych; jak bezpiecznie i prawidłowo jeździć rowerem, jak zachować bezpieczeństwo w domu podczas nieobecności rodziców oraz jak rozważnie korzystać z kąpielisk w okresie wakacji.
Pan policjant poinformował dzieci również, w jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa i wspólnie ćwiczyliśmy tzw. „pozycję bezpieczną” na wypadek takiego ataku. Uczulił również dzieci, aby nie zbliżały się do zwierząt, których nie znają.
Uczniowie klasy 3 zakończyli realizację dwóch projektów :
1. Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego autorstwa Honoraty Skrzyneckiej „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki” edycja V - Na tropach dobroczynności. Głównym celem projektu było wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród uczniów klas I-III. Doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania.
2. Projektu edukacyjnego Fundacji Uniwersytet Dzieci „Matematyka – kto w pracy liczy, mierzy i waży?”
Głównym celem projektu było rozwijanie u uczniów kompetencji matematycznych, a także pokazanie jak z matematyki korzystają przedstawiciele różnych zawodów.
Magiczne Ogrody
27 maja uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz klas 2 i 3 byli na wycieczce w Janowcu w Magicznych Ogrodach.
Podczas tego wyjazdu uczniowie spędzili miło czas w parku rozrywki, który został zbudowany na podstawie autorskiej baśni. Kształtowali swoje zdolności poznawcze i zrozumieli świat wartości wyższych takich jak: zaufanie, szacunek, miłość, przyjaźń oraz odwaga i współpraca.
16
Rajd rowerowy
Jak co roku w czerwcu uczniowie naszej szkoły udali się na rajd rowerowy nad jezioro Ożanna. Rajdy rowerowe stają się imprezą cykliczną w naszej szkole, był to już nasz czwarty rajd. Uczniowie bardzo chętnie biorą udział w tym wydarzeniu aktywnie spędzając czas i poznając walory turystyczne i krajoznawcze regionu.
2
Archiwum Aktualności